top of page

Procedura ewakuacja z wysokości - opracowali Eksperci z zakresu bezpiecznej pracy na wysokości oraz ewakuacji.

Zaktualizowano: 10 lip


Zgodnie z Kodeksem Pracy art. 224, § 1, każdy pracodawca prowadzący działalność, która może stwarzać nagłe niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia pracowników, ma obowiązek podejmować działania zapobiegające takim niebezpieczeństwom. § 2. W przypadku, o którym mowa w § 1, pracodawca jest obowiązany zapewnić: 1) odpowiednie do rodzaju niebezpieczeństwa urządzenia i sprzęt ratowniczy oraz ich obsługę przez osoby należycie przeszkolone; 2) udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym. W tym wpisie omówimy szczegółowo, jak skutecznie przygotować się do takich sytuacji oraz jakie narzędzia i procedury mogą uratować życie pracownika. Jest to gotowe rozwiązanie dla służb BHP - począwszy od zestawienia problemu z jakim borykacie się na co dzień po gotową rozpiskę niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia ewakuacji, gotowej procedury przygotowanej przez Pana Bartosza Suskiego i Artura Kijankę, aż po informacje o szkoleniach.


Problem : Czy masz plany i procedury dotyczące ewakuacji pracowników w sytuacji awaryjnej, gdy dojdzie do sytuacji, w której pracownik podczas upadku zawiśnie w szelkach bezpieczeństwa?


Rozwiązanie:

  1. Sprzęt niezbędny do organizacji ewakuacji – Przedstawimy urządzenia i akcesoria, które są nieodzowne w skutecznej ewakuacji.

  2. Procedura ewakuacji – Przy użyciu ilustracji, w atrakcyjnej formie przedstawimy krok po kroku, jak powinna przebiegać prawidłowa ewakuacja.

  3. Szkolenie z ewakuacji – Zaprezentujemy metody szkoleniowe, w tym szkolenia VR oraz praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu, które mają na celu utrwalenie schematów działania w sytuacjach kryzysowych.
Autorzy


Nasz cel to dostarczenie Wam rzetelnych informacji i praktycznych wskazówek, które pomogą w zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na wysokościach od Specjalistów dla Specjalistów. Dlatego wspólnie z ekspertami Panem Bartoszem Suskim oraz Arturem Kijanką stworzyliśmy niezbędnik dla każdego Specjalisty BHP.


Bartosz Suski

Prezes Firmy SUSKI


Bartosz Suski


Bartosz Suski jest Prezesem Firmy SUSKI, która zajmuje sie doradztwem z zakresu zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości, bezpiecznej pracy na wysokości jak i również związanym z tym szkoleniami. Jako Biegły Sądowy o specjalności "bezpieczeństwo prac na wysokości" w dziedzinie Bezpieczeństwo i Higiena Prac, dostarcza niezależnych opinii w sprawach dotyczących wypadków na wysokościach. Certyfikowany technik w zakresie inspekcji sprzętu do ochrony przed upadkiem z wysokości. Posiada ukończone różnego rodzaju kursy i  szkolenia  z zakresu ratownictwa min. „ ratownictwo z elektrowni wiatrowych w Magdeburgu,”, kursy śmigłowcowe z zakresu ratownictwa wysokościowego czy ewakuacji z przestrzeni zamkniętych.  Artur Kijanka

Specjalista do spraw ochrony przeciwpożarowej i BHP


Artur Kijanka to doświadczony specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej, z 18-letnim stażem, oraz specjalista ds. BHP, działający w branży od 14 lat. Jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Od 2008 roku pełnił funkcję ratownika wysokościowego KSRG, a obecnie pracuje jako ratownik śmigłowcowy - operator w KSRG. Posiada również kwalifikacje w zakresie technik linowych do działań ze statkiem powietrznym SZ RP na poziomie I - podstawowym. Artur ukończył szkolenia PZA z wspinaczki skałkowej z własną protekcją oraz taternictwa jaskiniowego. Jest certyfikowanym specjalistą IRATA poziom I oraz instruktorem GWO (Global Wind Organisation) w firmie ASSECURO. Od 2016 roku prowadzi własną firmę szkoleniową, Artur Kijanka ALPINAK, gdzie przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie kolejnym pokoleniom specjalistów.

 

1. Sprzęt niezbędny do przeprowadzenia ewakuacji z wysokości


Procedura ewakuacji poszkodowanego wiszącego za krawędzią dachu została stworzona na podstawie użycia zestawu ewakuacyjnego Irudek Boreas HUB wraz z innymi akcesoriami. Poniżej znajdą Państwo opisy poszczególnych części sprzętu. Linki prowadzące do sklepu online, w którym znajduje się wymieniony sprzęt znajdują się bezpośrednio pod zdjęciem. Zachęcamy do użycia kodu rabatowego LATO5, dzięki któremu otrzymają Państwo zniżkę na ich zakup. Bliźniaczy model 3D niezbędnego sprzętu został użyty w szkoleniu w technologii wirtualnej rzeczywistości, który przygotowuje pracownika do przeprowadzenia ewakuacji z wysokości zgodnie z procedurą. O aplikacji Praca na wysokości przeczytasz tutaj: https://www.ehsvr.com/pracenawyskosci Testowanie naszych aplikacji szkoleniowych jest bezpłatne - zapisz się na darmowy tydzień próbny, podczas którego otrzymasz gogle VR z dostępem do ponad 25 scenariuszy szkoleniowych z zakresu BHP, PPOŻ i Pierwszej Pomocy1. Sprzęt ewakuacyjny Irudek Boreas HUB

Automatyczny sprzęt ewakuacyjny, pozwalający na opuszczenie poszkodowanego, który zawisł w wyniku wypadnięcia poza krawędź dachu. Obsługę urządzenia przedstawiono w wirtualnej rzeczywistości - Prace na wysokości | EHS VR

Spełnia normy: EN 341-A, EN 1496, EN 12841-CAG HUB

(Porównanie sprzętu Boreas Hub - po lewej: widok ze szkolenia w technologii wirtualnej rzeczywistości, po prawej: realistyczny wygląd urządzenia)

W tym miejscu zakupisz niezbędny sprzęt: Urządzenie ewakuacyjne Boreas Hub (firmasuski.pl)


2. Urządzenie ewakuacyjne SALVE

Urządzenie zaciskowe, które jest w zestawie ewakuacyjnym Boreas Hub. To innowacyjne rozwiązanie jest zalecane jako punkt kotwiczenia na elemencie mocującym, z którego można przeprowadzić wciąganie lub przemieścić się w górę podczas akcji ratunkowej. Szczegółowe użycie przedstawiono w aplikacji - Prace na wysokości | EHS VR

SALVE

(Porównanie urządzenia ewakuacyjnego SALVE - po lewej: widok ze szkolenia w technologii wirtualnej rzeczywistości, po prawej: realistyczny wygląd urządzenia)

W tym miejscu zakupisz niezbędny sprzęt: Urządzenie ewakuacyjne SALVE (firmasuski.pl)


3. Taśma stanowiskowa CTA Express

Taśmy CTA EXPRESS są punktem kotwiczącym uzyskanym z taśm poliestrowych

Taśma wykorzystywana jest do zbudowania stanowiska kotwiczącego do bezwzględnie pewnego punktu. Miejsca i sposób założenia taśmy przedstawiono w aplikacji VR - Prace na wysokości | EHS VR
CTA EXPRESS

(Porównanie urządzenia jakim jest taśma stanowiskowa CTA Express - po lewej: widok ze szkolenia w technologii wirtualnej rzeczywistości, po prawej: realistyczny wygląd urządzenia)

W tym miejscu zakupisz niezbędny sprzęt: Firma Suski Sp. z o.o.4. Rolka krawędziowa ER100

Przegubowa osłona zapobiegająca przerwania liny przez kontakt z ostrymi lub chropowatymi krawędziami pod ciężarem poszkodowanego. Rolkę montuje się w celu zabezpieczenia liny wychodzącej z urządzenia ewakuacyjnego prowadzącej do poszkodowanego. Szczegółowe zasady działania z tym sprzętem przedstawiono w aplikacji VR - Prace na wysokości | EHS VRrolka krawedziowa

(Porównanie rolki krawędziowej ER100 - po lewej: widok ze szkolenia w technologii wirtualnej rzeczywistości, po prawej: realistyczny wygląd urządzenia)

W tym miejscu zakupisz niezbędny sprzęt: Rolka krawędziowa ER100 (firmasuski.pl)


5. Amortyzator z podwójną liną ABE 363

Amortyzator z rozwidloną smyczą i stalowym hakiem został zaprojektowany tak, aby wytrzymać upadek, redukując siłę uderzenia do poniżej 6 kN.  Szczegółowe użycie przedstawiono w aplikacji- Prace na wysokości | EHS VRABE 363

(Porównanie urządzenia jakim jest amortyzator z podwójną liną ABE 363 - po lewej: widok ze szkolenia w technologii wirtualnej rzeczywistości, po prawej: realistyczny wygląd urządzenia)

W tym miejscu zakupisz niezbędny sprzęt: Amortyzator z podwójną liną ABE 363 (firmasuski.pl)


6. Uprząż Gravity Plus 1

Szelki bezpieczeństwa wyposażone są min. w punkt asekuracyjny piersiowy przedni oraz tylni oznaczony literą „A”. Posiadają regulowane taśmy na ramionach, udach i klatce piersiowej, a automatyczne sprzączki nogawek umożliwiają łatwe dopasowanie. Metalowe pierścienie służą do umieszczania zatrzaśników wolnych końcówek podwójnych linek. Szelki mają specjalną wyściółkę z poliestru, która lepiej pochłania energię i zapewnia maksymalną wygodę pracy. Użytkowanie sprzętu przedstawiono w aplikacji : Prace na wysokości | EHS VRuprząż gravity plus

(Porównanie urządzenia jakim jest Uprząż Gravity Plus 1 - po lewej: widok ze szkolenia w technologii wirtualnej rzeczywistości, po prawej: realistyczny wygląd urządzenia)

W tym miejscu zakupisz niezbędny sprzęt: Uprząż Gravity Plus 1 (firmasuski.pl)


7. Worek transportowy IRUSACK

Wodoszczelna torba transportowa wykonana z wysoce odpornych materiałów, które zapobiegają przedostawaniu się wilgoci i brudu do przechowywanego sprzętu.irusack

(Porównanie urządzenia jakim jest worek transportowy IRUSACK- po lewej: widok ze szkolenia w technologii wirtualnej rzeczywistości, po prawej: realistyczny wygląd urządzenia)

W tym miejscu zakupisz niezbędny sprzęt: Worek transportowy IRUSACK (firmasuski.pl)


 

2. Procedura ewakuacji z wysokościewakuacja z wysokości

praca na wysokosci


praca na wysokosciProcedura ewakuacja z wysokości
.
Pobierz • 1.70MB 

3. Szkolenia na miejscu z wykorzystaniem wyżej wymienionego sprzętu oraz szkolenia w technologii wirtualnej rzeczywistości dostępne od ręki dla każdego miejsca pracy


W celu przygotowania pracowników do odpowiedniego zachowania w nagłych przypadkach jest zachowanie procedury oraz regularne szkolenia. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom i potrzebom Specjalistów stworzyliśmy szkolenia z Pracy na wysokości, która opiera się na 4 modułach.


Szkolenie zostało stworzone w formie aplikacji wirtualnej rzeczywistości, aby umożliwić pracownikom regularne treningi nie tylko raz na kwartał, ale przed każdym wyjściem na wysokość. Aplikacja regularnie przypomina o najważniejszych aspektach bezpieczeństwa i przedstawia użycie rzeczywistego sprzętu, którego pracownicy używają na co dzień. Dzięki temu, przed każdym wyjściem w górę, pracownik może sprawdzić, czy pamięta wszystkie istotne zasady bezpieczeństwa.


Użycie aplikacji jest proste – wymagane są jedynie gogle VR z dostępem do naszej aplikacji "Prace na wysokości | EHS VR" oraz niewielka przestrzeń. Aplikacja nie wymaga kontrolerów, stawiając na interakcję przy użyciu własnych rąk, co zwiększa immersję i skuteczność szkolenia. Szkolenia w wirtualnej rzeczywistości stanowią ekonomiczną alternatywę dla drogich szkoleń stacjonarnych, które powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. W przypadku pracy o wysokim ryzyku, szkolenie raz w roku może być niewystarczające. Dlatego posiadanie gogli VR z dostępem do szkoleń na bieżąco jest szansą na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. Dodatkowo aby zwiększyć skuteczność szkoleń pracowników należałoby raz w roku odbyć szkolenie stacjonarne z użyciem sprzętu do ewakuacji z wysokości. Najlepsi specjaliści zapraszają do odbycia szkoleń w firmie Suski, która oferuje szkolenia w Ośrodku Szkoleniowym w Wysogotowie. Natomiast na życzenie realizujemy również szkolenia w miejscu wskazanym przez klienta.


Jeśli nie masz jeszcze opracowanej procedury ewakuacji z wysokości, zamów nasze okulary testowe i sprawdź, czy procedura opracowana przez naszych specjalistów sprawdzi się w Twoim zakładzie pracy. Wypełnij formularz - Testy gogli i aplikacji | EHS VR
Wirtualna rzeczywistość to dla Ciebie nowość? Obecnie wielu Specjalistów dostrzegło potencjał jakim jest wirtualna rzeczywistość i regularnie wykorzystują ją do podniesienia jakość swoich szkoleń oraz do zapewnienia swoim pracownikom narzędzia, którego mogą użyć w dowolnym momencie i czasie w celu przypomnienia najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Oprócz pracy na wysokości posiadamy również ponad 25 innych aplikacji . Zapisz się na bezpłatne testy naszych aplikacji i wypróbuj je ze swoimi pracownikami.

114 wyświetleń0 komentarzy

Yorumlar

5 üzerinden 0 yıldız
Henüz hiç puanlama yok

Puanlama ekleyin
bottom of page