top of page
  • Zdjęcie autoraEHS VR

W jaki sposób wirtualna rzeczywistość zapewnia bezpieczeństwo pracownikom?

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na szkolenia bhp, wiele firm korzysta ze szkoleń na goglach VR w ogólnych dziedzinach, takich jak pierwsza pomoc czy ppoż. Widzimy też potrzebę zastosowania szkolenia VR w niszowych scenariuszach bezpieczeństwa, takich jak wchodzenie do przestrzeni niebezpiecznych np. zbiorniki, czy prace na wysokości.


W miarę rozwoju nowych aplikacji przez zespół EHS VR, uzyskaliśmy wgląd w to, jak technologia vr poprawia jakość szkolenia w różnych scenariuszach. Po zastosowaniu jednego z naszych modułów szkoleniowych, użytkownicy zostali zapytani, czy szkolenie VR, którego doświadczyli, było bardziej efektywne niż tradycyjny test wielokrotnego wyboru lub eLearning. Odpowiedziała jaką usłyszeliśmy zaskoczyła wszystkich: „Oczywiście! Uczysz się lepiej, kiedy wykonujesz działanie, a nie tylko oglądasz jak to zrobić! ”


Oto kilka powodów, dla których szkolenie VR jest rewolucją w szkoleniach bhp:


Zanurzenie, które zapewnia VR, to najlepsza symulacja warunków terenowych możliwa przy obecnej technologii. Każdy, kto używa zestawu VR, odkrywa świat, wykorzystując te same wzorce poznawcze, których używa w normalnym życiu. To wzmacnia iluzję bycia tam i jest to, co psychologowie nazywają „poczuciem obecności”.


Próby i błędy bez konsekwencji dla zdrowia - świat wirtualny, w którym użytkownicy są zanurzeni, jest tak zaprojektowany i kontrolowany aby doświadczać trudnych sytuacji w bezpieczny sposób. Pozwala to ludziom, którzy „przeżywają” to doświadczenie, eksperymentować z zachowaniami bez ponoszenia konsekwencji tych działań.

Mogą również monitorować swoje postępy na krzywej uczenia się.


Skupienie - jak każdy trener wie, ważne jest, aby zachować uwagę uczestnika, szczególnie w szkoleniach bhp. Szkolenie może ratować życie i zapobiegać poważnym wypadkom, ale osoby przechodzące szkolenie nie zawsze rozumieją, jak ważne jest skupienie się na zachowaniach, które muszą przyswoić. Szkolenie VR zapobiega rozpraszaniu ludzi przez coś innego niż doświadczenie, które „przeżywają” w goglach VR. Wirtualne doświadczenie w pełni nasyca zmysły uczestnika, że ​​odwrócenie uwagi od meritum szkolenia jest niemożliwe.


Zaangażowanie - powiedzmy jasno: wirtualna rzeczywistość jest fajna. Nowa fala technologii VR wyłoniła się z gier, ponieważ bardzo łatwo jest zaprojektować doświadczenia, które zachowują się jak gry. Grywalizacja to szeroko stosowana strategia angażowania ludzi i sprawiania, by uczyli się z przyjemnością i satysfakcją. VR jest naturalnym sprzymierzeńcem w wykorzystywaniu mocy grywalizacji do angażowania pełnej uwagi uczestnika szkolenia.Inne korzyści płynące ze szkolenia VR do celów bhp to:


Autonomiczne uczenie się - nie ma potrzeby obecności profesjonalnego trenera (ponieważ doświadczenie to można symulować w środowisku wirtualnym) lub specjalnego sprzętu innego niż gogle VR. Pracownicy mogą w każdej chwili uczyć się i przejść szkolenie odświeżające.


Symulowanie ekstremalnych warunków —VR pozwala pracownikom doświadczyć scenariuszy, w tym tych, które byłyby niebezpieczne w prawdziwym życiu, ale do których muszą zostać przeszkoleni (np. Nieplanowane uwolnienie niebezpiecznego gazu).


Dostarczanie w dowolnym języku - W przypadku firm globalnych szkolenie bhp w lokalnym języku jest wyrazem szacunku dla kultury i jasno przekazuje informacje w sposób, który działa na korzyść pracowników i maksymalizuje skuteczność oraz zachowanie wiedzy.


Opłacalność - chociaż są wymagane z góry i czasochłonne, inwestycja ta jest rozłożona na wiele osób, co czyni ją bardziej praktyczną niż prowadzenie szkolenia na żywo.

Te korzyści, w połączeniu z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, oznaczają, że Virtual Reality będzie nadal rozwijać się w aplikacjach bhp.


8 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page